GENÇ YAZARLAR DERNEĞİ KURULDU!

Merhaba, 23/06/2014 günü edebiyatımız ve hür düşünce adına ümit vadeden, anlamlı bir adım atıldı. Sanat ve bilim insanlarımızı Adam Smith’in Görünmeyen El’inden ve onun işmar ettiği serbest piyasanın vahşi koşullarından koruma dürtüsüyle yola çıkan ve tamamıyla yazar ve yazar adayı gönüllülerden oluşmuş  Genç Yazarlar Birliği hareketi, kuruluşlarının üzerinden henüz 50 gün geçmiş olmasına rağmen dernekleşerek yasal bir zeminde örgütlenmeyi başardı bile. Bu hareketin ve derneğin, edebiyat, felsefe, şiir, sözel bilimler ve bilcümle sanat dalları için eskilerin tabiriyle hayırlara vesile olmasını diliyoruz.
Umuyoruz  ki, sanat adına olan her şey her birimiz için şimdikinden daha iyi olacak. İyi bir eylem, her adımda hayatlarımıza iyi anlamlar kazandırmaya devam edecek. Bazı arkadaşlarımızın sözcükleriyle tarif edecek olursak, yalnızca biçare varlıklarımızın dertleriyle boğuşmak istemeyecek kadar bağımsızlık aşığı bir kaç iyi adam (bugün için 159) olan bizler, daha güzel bir dünya yaratabilmek için ihtiyaç duyduğumuz, güzel ve güçlü sözcüklerin önünü açmak uğruna gücümüz yettiğince mücadele etmeye söz verdik.  Ve aslında çok da fazla bir şey beklemeden çıktık bu yola, hani gidecek daha iyi bir yerimiz olmadığı için sırf. Ama işte bugün bazılarımız, neden olmasın demeye cesaret edebiliyor.
Hadi bakalım diyoruz bizler de, görelim Allah ’ın eşya üzerindeki hükmünü(İbn-i Arabi’den). Hakikaten hepimiz adına atılan tohumlar, yalnızca bizim olan bahçelerdekilerden daha mı çabuk filizleniyor, birlikte şahitlik yapalım. Gerçi bu ilk adımlar, varmak istediğimiz menzilin henüz çok gerisinde. Yolumuza, ülkemizde yazılagelmiş her bir eserin koşulsuzca kitaplaştırılmasını, eserlerin ve yazarlarının tanıtım ve dağıtımlarını yapacak, ticari olmayan, kolektif bir yayınevi açabilene kadar devam edeceğiz. Belki bir kitap dergisi, maliyetleri düşürüp pahalı kitap tekelini kırabilmek için bir matbaa, sonra belki fiili dağıtım ve satış ağı dahi kurabiliriz. Yani yaratıcıları ticaretten uzak tutup, sanatı tüccarlardan koruyuncaya dek, önümüzde bir hayli yapılacak iş var.

Önümüzdeki süreçte, üyelerimizin düşünceleri ve yönlendirmeleriyle yeni yol haritamızı çizecek ve hikayemize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu noktaya gelmemize emek ve fikirleriyle yardımcı olan üyelerimize ve diğer kişilere bir kez daha bağımsız kalemler adına teşekkür ediyoruz. Dilerseniz bu defa siz de katılabilirsiniz bize…

 

MANİFESTOMUZ

Leave a reply:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer

Sliding Sidebar